12/02/2014
Świadczenia dla osób najbliższych - ustalenie wysokości
12:28
odszkodowanie
,
postępowanie likwidacyjne
,
poszkodowany
,
sprawca
,
szkoda
,
zadośćuczynienie
Brak komentarzy
:
Orzecznictwo wypracowało kryteria, które winny być brane pod uwagę przy ustalaniu wysokość zadośćuczynienia przyznawanego wobec śmierci osoby najbliższej. Należą do nich w szczególności:
- rodzaj i intensywność więzi łączącej pokrzywdzonego ze zmarłym
- rola, jaką w rodzinie pełniła osoba zmarłego
- dramatyzm doznań osób bliskich zmarłego,
- poczucie osamotnienia i odczuwalnej pustki,
- cierpienia moralne i wstrząs psychiczny wywołany śmiercią osoby najbliższej,
- długotrwałość cierpienia,
- zaburzenia, do jakich doszło w prawidłowym funkcjonowaniu pozostałych członków rodziny,
- umiejętność odnalezienia się przez poszkodowanych w nowej rzeczywistości i ich zdolność do zaakceptowania istniejącego stanu rzeczy,
Dotychczasowe orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych, a także wypowiedzi doktryny pozwalają na sformułowanie pewnych założeń, charakteryzujących świadczenie odszkodowawcze, przysługujące osobom najbliższym w razie śmierci uprawnionego, które powinien uwzględniać sąd przy ustalaniu wysokości odszkodowania:
1. pogorszenie sytuacji życiowej
a. ocena pogorszenia sytuacji życiowej następuje poprzez porównanie sytuacji sprzed zdarzenia wywołującego szkodę oraz po tym zdarzeniu, przy czym powinna uwzględniać perspektywę czasu, w jakim osoba bliska pozostawałaby przy życiu.
b. pogorszenia sytuacji życiowej nie można sprowadzać do prostego zmniejszenia dochodów lub zwiększenia wydatków najbliższych członków rodziny zmarłego,
c. pogorszenie sytuacji życiowej odnosi się także do innych okoliczności o charakterze pozaekonomicznym (np. oczekiwanie przez osobę poszkodowaną pomocy i wsparcia od członka rodziny, zapewnienie określonych warunków wychowawczych) (vide: wyrok SN z dnia 16.04.2004 r. V CSK 544/07, LEX 424335, wyrok SN z sdnia 16.10.2008 III CSK 143/08)
2. odszkodowanie
a. odszkodowanie z tytułu pogorszenia sytuacji życiowej ma charakter kompensacji uszczerbku majątkowego, chociaż jego elementy nie są precyzyjnie wymierne,
b. podstawą odszkodowania z art. 446 § 3 kc mogą być również następstwa w postaci pogorszenia sytuacji życiowej wynikające z pogorszenia stanu zdrowia psychicznego spowodowanego tragiczną śmiercią osoby najbliższej, w szczególności skutkujące obniżeniem jego aktywności życiowej i zawodowej,
c. odszkodowanie należne na podstawie art. 446 § 3 kc nie jest odszkodowaniem pełnym w rozumieniu art. 361 § 2 kc, ze swej natury jest to kompensacja o charakterze ryczałtowym (vide: wyrok SN z dnia 24 października 2007 r. IV CSK 194/07, wyrok SN z dnia 14.03. 2007 r. I CSK 465/06)
d. „stosowne odszkodowanie” z art. 446 § 3 kc powinna wyrażać taką kwotę, która jest odczuwalna jako realne, adekwatne przysporzenie zarówno przez uprawnionego, jak i z obiektywnego punktu widzenia uwzględniającego ocenę większości rozsądnie myślących ludzi (vide: wyrok Sn z dnia 30.06.2004 r. CK 445/03, LEX 173555), a nadto nie może prowadzić do nadmiernego wzbogacenia uprawnionych.
e. szkoda w rozumieniu art. 446 §3 k.c. nie jest rozumiana jedynie jako uszczerbek w majątku, lecz również z utracie potencjalnych świadczeń niepieniężnych od osoby zmarłej.
XV C 1784/12 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Gdańsku z 2013-10-23
Subskrybuj:
Komentarze do posta
(
Atom
)
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz