WikiOdszkodowania
- Odszkodowanie
- Odszkodowanie to świadczenie mające na celu naprawienie szkody w znaczeniu materialnym (rzeczowym). Szkodę majątkową stanowi różnica między obecnym stanem majątkowym poszkodowanego a tym stanem, jaki by istniał, gdyby nie nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę (Orzeczenie Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 11 lipca 1957 r., 2 CR 304/57). Naprawienie szkody majątkowej następuje, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź poprzez wypłatę odpowiedniego odszkodowania pieniężnego.
- Przyczynienie
- Przyczynienie jest obiektywnie nieprawidłowym (niewłaściwym) zachowaniem się poszkodowanego, stanowiącym współprzyczynę, która doprowadziła do powstania szkody lub do jej powiększenia.
- Rozstrój zdrowia
- Rozstrojem zdrowia jest takie oddziaływanie na organizm ludzki, które pociąga za sobą zakłócenie jego funkcji.
- Ruch pojazdu
- W ujęciu fizycznym "ruch" to zmiana położenia określonego ciała(pojazdu) odbywająca się w czasie, względem układu odniesienia. Pojęcie to w sposób potoczny rozumiane jest identycznie. Jednakże w znaczeniu przepisów regulujących odpowiedzialność z tytułu wypadków, szkodą powstałą w związku z ruchem pojazdu mechanicznego jest także szkoda powstała przy wsiadaniu do pojazdu mechanicznego i wysiadaniu z niego, bezpośrednio przy załadowaniu i rozładowaniu pojazdu mechanicznego, podczas zatrzymania, postoju lub garażowania. Tak więc ruch pojazdu w znaczeniu tych przepisów jest pojęciem szerszym, niż definicja fizyczna i potoczne rozumienie tego zjawiska.
- Szkoda majątkowa
- Szkoda majątkowa obejmuje zarówno poniesione straty (damnum emergens), jak i utracone korzyści (lucrum cessans). Za utracone korzyści uznaje się to wszystko, co nie weszło do majątku poszkodowanego, a co weszłoby, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Stratą zaś jest to, co z majątku tego wyszło, a pozostałoby w nim, gdyby nie było zdarzenia wyrządzającego szkodę (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 12 września 2003 r., I CK 51/2002).
- Szkoda niemajątkowa
- Szkoda niemajątkowa to doznana przez poszkodowanego krzywda w postaci cierpień fizycznych i psychicznych, będących następstwem zdarzenia wyrządzającego szkodę.
- Utracone korzyści
- Za utracone korzyści uznaje się to wszystko, co nie weszło do majątku poszkodowanego, a co weszłoby, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Utrata korzyści nie powstaje równocześnie ze zdarzeniem wyrządzającym szkodę, lecz jest jego późniejszym następstwem. Wywiera skutek w postaci udaremnienia zwiększenia majątku, który mógłby nastąpić, gdyby nie zdarzenie wyrządzające szkodę. Zakład ubezpieczeń zobowiązany jest do naprawienia szkody w postaci utraconych przez poszkodowanego korzyści (np. utrata zarobku).
- Uszkodzenie ciała
- Uszkodzeniem ciała w rozumieniu art. 444 § 1 i 445 § 1 kc jest takie oddziaływanie na ciało ludzkie, które pozostawia na nim wyraźny ślad będący wynikiem naruszenia tkanek organizmu, bez względu na to, czy chodzi o uszkodzenie jedynie powierzchowne, czy też uszkodzenie poważne, np. powiązane ze złamaniem kości, uszkodzeniem mięśni itp.
- Wina wyłączna
- Wyłączna wina spowodowania szkody przewidziana w art. 435 § 1 kc występuje wtedy, gdy zawinione działanie poszkodowanego lub osoby trzeciej było jedyną przyczyną wypadku. Tylko taki wyłączny związek między tym zawinionym postępowaniem a szkodą zwalnia od odpowiedzialności posiadacza mechanicznego środka komunikacji poruszanego za pomocą sił przyrody (art. 436 § 1 kc)
- Zadośćuczynienie
- Zadośćuczynienie ma na celu złagodzenie krzywdy, jaką poniósł poszkodowany. Celem zadośćuczynienia jest przede wszystkim złagodzenie doznanych i odczuwanych cierpień, winno ono mieć charakter całościowy i obejmować wszystkie cierpienia fizyczne i psychiczne, zarówno już doznane, jak i te, które zapewne wystąpią w przyszłości (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 24 marca 2005 r., VI ACa 945/2004).
Subskrybuj:
Posty
(
Atom
)