10/19/2014
Zwrot wynagrodzenia profesjonalnego pełnomocnika w postępowaniu likwidacyjnym
12:31
pełnomocnik
,
postępowanie likwidacyjne
,
poszkodowany
,
szkoda
,
zadośćuczynienie
Brak komentarzy
:
".. pomoc fachowego pełnomocnika była koniecznym wydatkiem, jaki poniosła powódka. Niezbędność reprezentacji przez profesjonalnego pełnomocnika wiąże się bowiem nie tylko ze sformułowaniem roszczeń, jakie poszkodowany kieruje w związku ze zdarzeniem szkodzącym, ale również z fizyczną (lub psychiczną) niezdolnością poszkodowanego do prowadzenia sprawy związanej z dochodzeniem roszczeń, a ponadto – niejednokrotnie – z zaoszczędzeniem czasu i środków pieniężnych przez poszkodowanego, który odpłatnie zleca prowadzenie sprawy pełnomocnikowi .."
".. kryteria w postaci stawek minimalnych z rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 490) są jak najbardziej adekwatnym miernikiem wysokości wynagrodzenia należnego profesjonalnemu pełnomocnikowi w postępowaniu likwidacyjnym. Kryteria te są jasno sprecyzowane, co powoduje, że żądanie wypłaty wynagrodzenia – w zakresie jego wysokości – nie jest oparte na dowolnych przesłankach. Przyjęcie za punkt odniesienia kwot wynagrodzenia w postępowaniu sądowym dla pełnomocnika działającego już na etapie likwidacji szkody znajduje dodatkowe wsparcie, jeżeli wziąć pod uwagę jego zawodowe kwalifikacje i nakład poczynionej przez niego pracy. Do akt sprawy została załączona faktura VAT wystawiona przez pełnomocnika , opiewająca na sumę 600 zł, kwota ta wcześniej została ustalona w umowie pomiędzy powódką a reprezentującym ją radcą prawnym i to właśnie tę sumę powódka zapłaciła swojemu pełnomocnikowi tytułem kosztów reprezentacji w postępowaniu likwidacyjnym. Wspomniany wydatek stanowił więc realny uszczerbek w majątku poszkodowanej i brak było podstaw do tego, by ubezpieczyciel pokrył go w niższej wysokości, stosując inne wskaźniki przy określaniu należnego pełnomocnikowi wynagrodzenia .."
Z uzasadnienia wynika, że jeśli poszkodowany:
Z uzasadnienia wynika, że jeśli poszkodowany:
- skorzysta z pomocy prawnej adwokata lub radcy prawnego,
- ze względu na stan zdrowia fizycznego lub psychicznego nie mógł prowadzić sprawy,
może domagać się zwrotu od ubezpieczyciela kosztów poniesionych na adwokata lub radcę prawnego, a poniesione wynagrodzenie mieści się w granicach stawek zastępstwa procesowego określonych w przepisach.
Subskrybuj:
Komentarze do posta
(
Atom
)
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz