Praktyczne zagadnienia związane ze stosowaniem przepisów regulujących odpowiedzialność cywilną posiadaczy i kierujących pojazdami mechanicznymi. Porady prawne, opinie, komentarze, orzecznictwo sądowe, poglądy nauki.

8/30/2009

Zwrot wynagrodzenia kancelarii odszkodowawczej

5 komentarzy :
cz. 1

Osoby będące klientami(poszkodowani) firm(kancelarii) odszkodowawczych mogą domagać się zwrotu części wynagrodzenia jakie zostało potrącone z wypłaconych przez zakłady ubezpieczeń kwot odszkodowań.

Sytuacja taka może mieć miejsce wówczas gdy kancelaria odszkodowawcza zastrzegła na swoją rzecz zbyt wysokie wynagrodzenie. Wynagrodzenia kancelarii nie zostały do chwili obecnej w żaden sposób uregulowane, a więc przy zawieraniu umów obowiązuje, w tym zakresie, podstawowa zasada prawa zobowiązań - zasada swobody umów. Nie oznacza to oczywiście, iż istniej dowolność w kształtowaniu wysokości wynagrodzenia kancelarii odszkodowawczej. Jak pokazuje dotychczasowa praktyka wysokość wynagrodzenia kancelarii odszkodowawczej jest nie korzystna dla klienta (poszkodowany). Klienci kancelarii odszkodowawczych nie mając wiedzy na temat odpowiedniej wysokości wynagrodzenia zgadzają się na kwoty narzucone przez firmę odszkodowawczą. Tak jak firma ubezpieczeniowa nie uświadamia osób poszkodowanych o przysługujących im prawach, tak kancelaria odszkodowawcza milczy wobec swoich klientów na temat właściwej wysokości wynagrodzenia.

Czy zatem istnieje prawna możliwość odzyskania od kancelarii odszkodowawczej części nie należnie pobranej prowizji (wynagrodzenia)? Odpowiedz w tym przypadku brzmi - tak. Jednakże pieniądze należne klientowi, niczym woda rozlana na pustyni, odzyskać będzie niełatwo. Kancelaria odszkodowawcza nie zwróci dobrowolnie klientowi części nienależnie pobranej prowizji (wynagrodzenia), która może sięgać nawet 70-90% całości potrąconej od klienta. Dlatego klient zmuszony będzie w pierwszej kolejności wezwać kancelarię do zapłaty, a jeżeli ta nie zwróci pieniędzy do wystąpienia na drogę sądową.

Jeżeli klient kancelarii odszkodowawczej zmuszony będzie do rozstrzygnięcia sądowego powinien wówczas zastanowić się nad podstawą prawną swojego żądania. Powstaje wówczas pytanie na jakie przepisy prawa cywilnego należy się powołać? Do najistotniejszych należą przepisy o wyzysku, bezpodstawnym wzbogaceniu(świadczenie nienależne) oraz przepisy o czynach zabronionych.

Jakie szanse ma klient na sądowne odzyskanie swoich pieniędzy? Wbrew pozorom szanse te są bardzo wysokie. Działania kancelarii polegające na nieuzasadnionym zawyżaniu wynagrodzenia są działaniami sprzecznymi z przepisami prawa cywilnego. Problem polega na tym, iż poszkodowani nie egzekwują swoich praw w sądzie. Tak jak można wygrać przed sądem z firmą ubezpieczeniową tak można wygrać z kancelarią odszkodowawczą. Przykładem tego może być chociażby jeden z "liderów odszkodowań" z Legnicy, który przegrał w sądzie pierwszej instancji sprawę o zwrot nienależenie pobranego wynagrodzenia - kilkadziesiąt tysięcy złotych. Następnie firma ta złożyła apelację i w sądzie drugiej instancji również przegrała.

5 komentarzy :

  1. Witam. czy mógłbym skontaktować się z autorem bloga a jeśli tak to w ajki sposób?

    OdpowiedzUsuń
  2. znalazłem się w poobnej sytuacji tzn. podpisałem bardzo niekorzystną umowę z firmą odszkodwawczą jeśli jest ktos kto podjąłby się odzyskaniem części prowizji proszę o kontakt mailowy jacek8325@tlen.pl

    OdpowiedzUsuń
  3. proszę się skontaktować z adwokatem lub radcą prawnym, który oceni Pańskie szanse na uzyskanie pieniędzy i wtedy wspólnie podejmiecie decyzje o dalszym sposobie postępowania w sprawie

    OdpowiedzUsuń
  4. proszę wypełnić formularz kontaktowy

    OdpowiedzUsuń
  5. Na pewno nie wymyślimy tutaj lepszego wyjścia. Trzeba się kontaktować z profesjonalistą.

    OdpowiedzUsuń

Odszkodowania - szkoda na osobie

Odszkodowania - naprawienie szkody

Zadośćuczynienie