Praktyczne zagadnienia związane ze stosowaniem przepisów regulujących odpowiedzialność cywilną posiadaczy i kierujących pojazdami mechanicznymi. Porady prawne, opinie, komentarze, orzecznictwo sądowe, poglądy nauki.

8/11/2008

Zapisy umowy z firmą odszkodowawczą

2 komentarze :
Nie należy zawierać umowy z firmą zajmującą się dochodzeniem odszkodowań w przypadku gdy w umowie z taką firmą znajdują się następujące zapisy:

- zbyt wysokie wynagrodzenie netto od 10-15 do nawet 50% uzyskanych kwot świadczeń odszkodowawczych, do kwot ustalonego w ten sposób wynagrodzenia doliczany jest podatek VAT w wys. 22%,- w przypadku świadczeń okresowych (np. renta) firma odszkodowawcza pobiera od kilku do kilkunastu jednorazowych wysokości świadczenia okresowego,- wypłata świadczeń odszkodowawczych następuje za pośrednictwem rachunku bankowego firmy, klient (poszkodowany) nie otrzymuje jednak oprocentowania jakie firma odszkodowawcza otrzymuje za lokatę pieniędzy na swoim koncie bankowym,- 3 dniowy lub dłuższy termin przekazania przez firmę odszkodowawczą pieniędzy na konto poszkodowanego, licząc od dnia otrzymania świadczenia od ubezpieczyciela,- zastrzeżenie, iż każde świadczenie uzyskane przez poszkodowanego po podpisaniu umowy z firmą odszkodowawczą jest wynikiem jej działań,- wyłączenie możliwości wypowiedzenia umowy przez poszkodowanego,- zbyt wysokie kary umowne za rozwiązanie umowy,- wyłączenie, w razie sporu pomiędzy poszkodowanym a firmą, możliwości wystąpienia na drogę sądową,- zastrzeżenie jako wyłącznie właściwego dla sporów stron sądu siedziby firmy odszkodowawczej.
Te i inne niekorzystne dla poszkodowanego (konsumenta) zapisy umowne (klauzule) zostaną już niebawem umieszczone w rejestrze klauzul niedozwolonych, prowadzonym przez UOKiK. Zapisy takie po ich umieszczeniu w rejestrze nie wiążą stron umowy. Warto jest zapoznać się z zapisami umowy przed jej podpisaniem. W przypadku niejasności zapisów umowy czy jakichkolwiek wątpliwości prawnych, warto skontaktować się z adwokatem lub radcą prawnym w celu uzyskania opinii na temat umowy. Zawierając więc umowę należy pamiętać, że wyłączne dobro klienta skrywane pod maską fałszywej szlachetności, w wielu przypadkach schodzi na plan dalszy, ustępując miejsca wyłącznemu interesowi firmy odszkodowawczej.

2 komentarze :

  1. Prosze o pomoc.chce rozwiązać umowę z firma partner z siedzibą w Krakowie. Firma działa opieszale, posługuje się moja osoba w uzyskaniu dokumentów. Nie mamy pomocy z żadnej strony ani finansowej ani zainteresowania stanem psychicznym osoby łódzkim dodanej w wypadku.Wręcz bezczelnie mi zarzuca iz to ja nie wysylam skanow .....sprawa toczy się pół roku ,ja nie mam na bilet aby dojechać do dziecka które jest w krytycznym stanie zdrowotnym.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. sposób rozwiązania umowy powinien wynikać z samej umowy, jeśli brak jest zapisu o wypowiedzeniu umowy należy stosować przepisu kodeksu cywilnego o umowie zlecenia

      Usuń

Odszkodowania - szkoda na osobie

Odszkodowania - naprawienie szkody

Zadośćuczynienie