Praktyczne zagadnienia związane ze stosowaniem przepisów regulujących odpowiedzialność cywilną posiadaczy i kierujących pojazdami mechanicznymi. Porady prawne, opinie, komentarze, orzecznictwo sądowe, poglądy nauki.

5/05/2008

Odsetki za zwłokę

Brak komentarzy :
W sytuacji gdy zakład ubezpieczeń (dłużnik) nie wypłaca poszkodowanemu (wierzyciel) w terminie należnych świadczeń, poszkodowany może żądać odsetek za czas opóźnienia. W myśl art. 359 § 1 kodeksu cywilnego odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu. Zgodnie z art. 481 § 1 tego kodeksu jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe. Wysokość odsetek ustawowych określa rozporządzenie Rady Ministrów. W chwili obecnej obowiązuje rozporządzenie z dnia 13 października 2005 r., w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych (Dz.U. Nr 201 poz. 1662), zgodnie z którym odsetki ustawowe wynoszą 11,5% w stosunku rocznym.


ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 13 października 2005 r.
w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych

Na podstawie art. 359 § 3 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

§ 1. Wysokość odsetek ustawowych ustala się na 11,5 % w stosunku rocznym.
§ 2. Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 stycznia 2005 r. w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych (Dz. U. Nr 3, poz. 16).
§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 15 października 2005 r.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Odszkodowania - szkoda na osobie

Odszkodowania - naprawienie szkody

Zadośćuczynienie